Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Harmonikler Nedir?

Harmonikler Nedir?

Bilgisayarlar, yazıcılar, televizyonlar, telefon şarj cihazları ve kesintisiz güç kaynakları gibi elektronik cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren yeni bir terim harmonikler. Bilindiği gibi alternatif gerilim belirli bir frekansı olan sinüs dalgası biçimindedir. Türkiyede kullanılan alternatif gerilimin frekansı 50 Hz’dir.

Bir elektronik cihaza veya devreye uygulanan tek frekanslı bir sinüs dalgalı alternatif gerilimde, elektronik cihazın veya devrenin lineersizliğinden dolayı bir dalga bozulmasına neden olur. Bu bozulma temel frekansın tam sayılı katları olarak ortaya çıkar. Yani temel bileşen 50 Hz olduğu için, 1. harmonik 1×50 Hz (temel bileşen), 2. harmonik 2×50 Hz, 3. harmonik 3×50 Hz, 4. Harmonik 4×50 Hz gibi ortaya çıkar. Aşağıdaki dalga şeklinden daha iyi görülebilmektedir.

Harmonikler

Harmonikler

Normalde üç fazlı sistemlerde sadece 3., 5., 7., gibi tek harmonikler oluşur. Eğer üç fazlı bir sistemde çift harmonik katlarını ölçerseniz ya yükünüzde bir problem vardır veya ölçü aletinizde bir arıza vardır.

Giriş sinyal fonksiyonunu X(t)=X1sin(ω1t1) olarak ifade edersek;
1=f1x2π) (f1=temel bileşen frekansı) (X1=temel bileşen genliği)

Çıkış sinyal fonksiyonu y(t)=Y0+Y1sin(ω1t)+Y2sin(2ω1t)+Y3sin(3ω1t)+Y4sin(ω1t)+ . . . +Ynsin(nω1t) olur.

Bu fonksiyonda Y0 DC bileşen Y1 temel bileşen Y2, Y3, … Yn de harmonik bileşen genlikleridir.

ankaraelektrikci