Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Our Portfolio

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

What People Say

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

img

Sed ut Perspiciatis Unde Omnis Iste Sed ut perspiciatis unde omnis iste natu error sit voluptatem accu tium neque fermentum veposu miten a tempor nise. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit consequat reprehender in voluptate velit esse cillum duis dolor fugiat nulla pariatur.

Alice Culan - UI Developer

Güncel haberler

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Akıllı Sokak ve Cadde Aydınlatmaları ile %80 Tasarruf

Endüstriyel gelişimle beraber enerji tüketimi artmakta ve yeni enerji kaynakları arayışına girilmektedir. Yeni arayışlara girilmeden önce aslında mevcut enerjiyi en verimli ve tasarruflu şekilde kullanmaya çalışmak, tasarruf yöntemleri geliştirmek daha önemli. Önemli olan enerjiyi elde etmek değil, enerjiyi verimli olarak kullanmaktır. Enerjinin en verimsiz olarak kullanıldığı alanlardan biri de dış aydınlatmalardır.

Şehirleşmenin artmasıyla sokaklar ve caddeler artmakta, bu alanları aydınlatmak için ekstra aydınlatma sistemleri kurulmaktadır. Bu aydınlatmalar da azımsanmayacak derecede enerji tüketimine neden olmaktadır.

Sabaha kadar 3-5 arabanın geçtiği caddelerin ışıl ışıl aydınlatıldığı yerlere siz de mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

Akıllı Sokak Lambaları

Science Daily’nin haberine göre Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup, akıllı sokak lambaları geliştirmiş ve bunu üniversite kampüsünde test amacıyla kullanmaya başlamışlar. Geliştirilen bu sistem mevcut aydınlatma sistemine göre %80 daha az enerji tüketirken bakım masrafları da mevcut sisteme göre daha az oluyormuş.

Sistem LED’li sokak lambaları, hareket sensörler ve kablosuz haberleşme sisteminden oluşmakta. Sistem eğer sokakta her hangi bir araç, bisiklet veya yaya algılamadıysa lambaları kısıyor sensörler hareket algılayana kadar normal gücün %20’si ile sokaklar aydınlatılıyor. Bu şekilde hem gereksiz enerji harcanması olmuyor hem de sokaklar tamamen karanlık olmuyor.

Bu sistem için ayrıca bir kontrol odası bulunmakta ve sokak lambaları birbirleri ile ve kontrol odasıyla kablosuz ağ yardımıyla haberleşmekte. Bütün lambaların kontrol odasından izlenmesi ile de her hangi bir arızaya hızlıca müdahale edilmekte ve böylece bakım masrafları da minimize edilmekte.

Henüz test aşamasında olan sistemin yaygınlaşması, özellikle ülkemize gelmesi elbette çok vakit alacaktır. Ama enerjinin tasarruflu kullanılması anlamında bu tip çalışmaların önemi kesinlikle gözardı edilemez.

Matlab’da Vektör Oluşturma

Matlab matris ve vektörlerle işlem yapmayı kolaylaştıran ve daha bir çok farklı özelliği olan çok güzel bir paket programıdır. Elektrik mühendisliğinde devre analizlerinde karşılaşılan vektörel işlemlerin yapılmasında kullanılabilen MATLAB programı ile C programlama dili benzeri matematiksel programlar geliştirilebiliriz. Basit komutlarla kullanılan MATLAB’da aşağıda vektör oluşturma hakkında bilgiler vereceğiz.

Matlab Ekranında bir vektör tanımlayalım;

>> v = [3 1]

Elemanları 3 ve 1 olan vektörü yukarıdaki gibi tanımladıktan sonra enter’a basarsak aşağıdaki gibi v vektörünü bize gösterir.

>> v = [3 1]
v = 
  3 1

Bu bizim satır vektörümüzdür. Eğer vektörü oluşturduktan sonra enter’a bastığımızda yukarıdaki gibi vektörün tekrar gösterilmesini istemiyorsanız sonuna “;” koymalıyız. Aşağıdaki örneği inceleyin:

>> v = [3 1];
>> 

Bu şekilde istediğiniz boyutta vektör tanımlayabilirsiniz:

>> v = [3 1 7 -21 5 6]; 
>>

Yukarıda örnek verilen vektörler satır vektörleridir eğer sutün vektörü oluşturma isterseniz (‘) transpose işaretini kullanmanız gerekir.

>> v = [3 1 7 -21 5 6]'
v = 
  3
  1
  7
  -21
  5
  6

Matlab’da ayrıca otomatik vektör de oluşturlulabilir. Bunun için vektörün başlayacağı sayıyı ve biteceği sayıyı aşağıdaki gibi yazarsak otomatik olarak vektör oluşur.

>> v = [1:8]
v = 
  1 2 3 4 5 6 7 8 

Yukarıda görüldüğü gibi v vektörünün başlangıç sayısını 1, bitiş sayısını 8 olarak girdik ve vektörümüz oluşturuldu. Burada 1’den 8’e kadar birer artarak vektör oluşturdu. Eğer artma miktarını da girersek vektör artım miktarına göre artarak oluşturulur.

>> v = [2:.25:3]
v = 
  2.0000 2.2500 2.5000 2.7500 3.0000 

Yukarıda görüldüğü gibi başlangıç elemanını 2, bitiş elemanını 3 ve artış miktarını 0.25 olarak ayarladık ve vektörümüz bu şekilde ayarlandı.

PLC Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İngilizce Programmable Logic Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşan PLC’nin Türkçe anlamı programlanabilir mantıksal kontrol birimidir. Genel olarak küçük endüstriyel bilgisayarlar olarak tanımlanabilen PLC’ler kontrol fonksiyonlarını gerçekleştiren donanım ve yazılımları içerirler. En temel olarak ele alınırsa bir PLC’de iki ana bölüm bulunur: Merkezi işlemci birimi (CPU) ve input/output (giriş/çıkış) arayüz sistemi.

Merkezi işlemci birimi (CPU) PLC’nin işlemlerini yürütür. Input/Output sistemi PLC’nin dış ortamla bağlantısını sağlar. Input’lar genellikle anahtar, sensör ve benzeri araçlardan bilgi alırken, alınan bilgiler CPU’da işlenerek Output’lar yardımıyla kontaktör, röle ve benzeri araçların kumandası sağlanır.

Günümüzde PLC teknolojisi oldukça gelişmiş ve  kullanım alanı çok yaygındır. Sanayide kullanılan makinelerde, üretim tesislerinde çok farklı ve çeşitli PLC uygulamaları görmek mümkündür.

Demir çelik, petrol ve kimya, enerji, makina, üretim, otomotiv, textil, lojistik ve daha bir çok alanda PLC’ler yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Ayrıca PLC’ler, mantıksal kontrol, endüstriyel otomasyon işlemleri, açısal ve doğrusal hareket kontrolü, data işleme, haberleşme ve network uygulamalarında kullanılmaktadırlar.