Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Our Portfolio

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

What People Say

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

img

Sed ut Perspiciatis Unde Omnis Iste Sed ut perspiciatis unde omnis iste natu error sit voluptatem accu tium neque fermentum veposu miten a tempor nise. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit consequat reprehender in voluptate velit esse cillum duis dolor fugiat nulla pariatur.

Alice Culan - UI Developer

Güncel haberler

Sea summo mazim ex, ea errem eleifend definitionem vim. Ut nec hinc dolor possim mei ludus efficiendi ei sea summo mazim ex.

Alternatif Akım Jeneratörleri

1)Duran Kutuplu Jeneratörler

500-600 Volt gibi alçak gerilim veren alternatörlerdir.Güçleri azami 50 Kw’ı geçmez.


Stator(duran kısmı):Gerekli sabit mıknatıs alanını meydana getirirler.
Rotor(dönen kısmı):Alternatif akımın meydana geldiği yerdir.
Uyartım Devresi:Stator üzerindeki kutupların doğru akımla beslenmesidir.Gerekli doğru akım ikaz dinamosundan elde edilir.


Alternatif akımın alındığı kısım yani rotor,statordaki kutup sargıları içerisinde döndürülünce,sargılar manyetik alan tarafından kesilir,rotor üzerindeki sargılarda elektromotorkuvvet doğar.Buradan bilezikler ve fırçalar yardımıyla dış devreye alınır.Bu uçlar bir alıcıya bağlanırsa devreden alternatif akım geçtiği görülür.

2)Döner Kutuplu Jeneratörler

6000-10000 Volt gibi yüksek gerilim ve büyük güç veren alternatörlerdir.Bu alternatörlerde kutuplar döndürülür.

Alternatör ve Çalışma Prensibi

Almış olduğu dairesel mekanik enerjiyi alternatif akım enerjisine çeviren makinelere denir.Bu makinelerde esas prensip;sabit bir mıknatıs alanı içerisine iletken çerçeve yerleştirilip döndürülecek olunursa iletkende alternatif endüksiyon elektromotor kuvveti doğar.İletken çerçevenin uçlarına bilezikler konursa iletken çerçevede meydana gelen alternatif endüksiyon akımı fırçalarla dış devreye alınır.


Alternatörler alternatif akım verdiklerine göre bu alternatörün sabit mıknatıs alanını yine kendi akımından faydalanarak temin edemeyiz.O halde alternatörlerde en önemli mesele daimi mıknatıs kutuplarını ve alanı temin etmektir.Bunun için gerekli doğru akımı bir bataryadan veya alternatöre akuple bir dinamodan elde edebiliriz.Güç sarfiyatı az olan bu dinamoya ikaz dinamosu denir.

Doğru Akım Dinamoları

1)Yabancı Uyartımlı Dinamolar
2)Kendinden Uyartımlı Dinamolar

1)Yabancı Uyartımlı Dinamolar
Dinamolarda gerekli olan sabit mıknatıs alanını meydana getirme olayına uyartım denir.Endüktör sargıları dışarıdan bir doğru akım kaynağına bağlı olarak çalışan dinamolara denir.

2)Kendinden Uyartımlı Dinamolar
Doğru akım elektrik enerjisini endüktör kutuplarındaki  artık mıknatısiyetten dolayı elde eden mıknatıslarada kendinden uyartımlı dinamolar denir.Kutuplar,dışardan bir doğru akım kaynağıyla beslemeye lüzum yoktur.Çünkü dinamo kutuplarında çok az daimi mıknatıslık vardır.Buna artık mıknatıslık denir.

Kendinden uyartımlı dinamolar ,kutup sargılarının endüviye bağlanış şekline göre üç kısma ayrılır;

–> Seri Dinamolar
–> Şönt Dinamolar
–> Kompunt Dinamolar

*Artık Mıknatısiyet:Doğru akım dinamosunun  daha  önceki çalışmalarından  dolayı,  kutuplarında  çok  az  da  olsa  bir mıknatısiyet  kalır. Buna artık mıknatısiyet denir.