Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektrik Tesisatı Nedir?

Elektrik Tesisatı Nedir?

Elektrik tesisatı, bir endüstriyel tesis, konut, alışveriş merkezi, ibadethane, sinema, tiyatro, hastane gibi elektrikli cihazların bulunduğu yerlerde bu cihazların çalışmasını, kontrol edilmesini sağlayan montajı yapılmış tüm kuvvetli ve zayıf akım ekipmanlarına denir.

Bahsedilen tesisat, eğer konut gibi kapalı bir mekanda ise “elektrik iç tesisat”, fabrika gibi açık bir mekanda ise “elektrik dış tesisat” olarak tabir edilir.

Elektrik İç Tesisatı – Priz Tesisatı
Elektrik İç Tesisatı – Priz Tesisatı
Elektrik tesisatı aşağıdaki malzemelerden oluşur :

Elektrik boruları,
Kuvvetli ve zayıf akım kabloları,
Kablo tavaları, kablo merdivenleri ve kablo kanalları,
Priz ve anahtarlar,
Topraklama kabloları, topraklama iletkenleri, topraklama kazık ve şeritleri,
Elektrik panoları, besleme ve kontrol ekipmanları,
Buat ve klemensler,
Bağlantı elemanları.
Elektrik tesisatları, Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliğine göre hazırlanır. Yapı denetim firmasının onayı alınmadan hiç bir elektrik tesisatı projesi hayata geçirilemez. Elektrik tesisatı projesi hazırlanırken hesaplamaların iyi yapılması gerekir. Malzemelerin, olması gereken değerlerden büyük seçilmesi maliyeti önemli ölçüde yükseltirken değerlerin düşük seçilmesi de istenilen cihazların beslenememesine neden olabilir.

Yeni yapılan bir çok konutta maliyetleri arttırdığı için ne yazık ki konut elektrik tesisatı içerisinde bulunan daire panosundaki ek yerlerinde kablolar bükülür ve birbirine sarılır, bunun yerine porselen klemensler ve bakır baralar kullanılması gerekir.

Elektrik Tesisatı Nedir? Evlerimizde Sık Görülen Elektrik Tesisatı Arızaları Nelerdir?

Evlerimizde sık görülen elektrik tesisatı arızalarına değinmeden önce kısaca elektrik tesisatı nedir sorusuna cevap verelim. Elektrik maddenin pozitron, proton, elektron vb. parçacıklarının hareketleri sonucu ortaya çıkan enerji türüdür. Elektrik tesisatı da ihtiyaç duyulan yerler doğrultusunda elektrik malzemeleri kullanılarak hazırlanan teçhizattır.

Örnek vermek gerekirse, prizler, duylar, sigorta kutusu gibi buatlar, klemensler, borular, anahtarlar akla ilk gelen elektrik teçhizatlarındandır. Tüm binalardaki elektrik tesisatları ve bununla ilgili malzemeler belirli onaylar ile idari ve fenni yönetmeliklere bağlı olarak yapılır.

En sık karşılaşılan elektrik tesisatı arızaları nelerdir?

Evlerimizde sıklıkla karşılaştığımız elektrik tesisatı arızaları aşağıdaki gibidir.

Duy arızaları:

Duy nedir? Elektrik lambalarını besleme devrelerine bağlamak için duy adı verilen bir materyel kullanılır. Aydınlatma cihazının elektrik kablosu ile birleştiği bu noktaların arızasına duy arızları adı verilir.

Buat arızaları:

Buat nedir? Birleşme yapmak veya akımı bir veya daha fazla kollara ayırmak için yapılan kutuya buat denir. Bu yuvalardaki arızlara da buat arızaları denir.

Sigorta arızaları:

Sigorta nedir? Elektrik devrelerinde besleme hatlarını kısa devre akımı ve fazla yüklere karşı korumak için sigorta adı verilen devre elemanı kullanılır. Sigortalar elektrikle çalışan alıcılarla birlikte bu alıcıları kullanan bireyleri elektrik kazalarının olumsuz etkisinden korumaya yararlar. Sigorta arızaları devre elemanlarındaki arızalardır.

Priz arızaları:

Priz nedir? Elektrik cihazlarına, bir elektrik devresinden fiş aracılığı ile doğrudan veya uzatma kablosu ile enerji alınması için kullanılan araçtır. Bu araçlardaki arızalara priz arızası adı verilir.

Fiş arızaları:

Fiş nedir? Fiş, bir aygıt veya uzatma kablosundaki iletkenleri, prizdeki kontaklar aracılığı ile elektrik tesisi iletkenlerine birleştirmeyi veya bunlardan ayırmayı sağlayan bir araçtır. Bu araçlardaki arızalara fiş arızası denir.

Anahtar arızaları:

Elektrik anahtarı nedir? Elektrik devrelerinde, devreyi açıp-kapatmaya yarayan materyallerin tümüne anahtar denir. Konutlarımızda sık gördüğümüz arızalardan olan elektrik anahtarı arızası devreyi açıp kapamaya yarayan bu elemanlardaki arızalardır.

ankaraelektrikci