Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektriğim Kesildi! Ne Yapmalıyım?

Elektriğim Kesildi! Ne Yapmalıyım?

Elektrik Dağıtım Şirketleri ve Elektrik Satış Şirketi Arasındaki Farklar Nedir?

Elektrik kesintisinde eskiden size elektrik faturası gönderen elektrik şirketini arıyorduk. Ancak şu anda dağıtım şirketleri ile satış şirketleri ayrılmış durumda. Elektrik satışı yapan şirketleri daha çok abonelik, fatura düzenlenmesi, elektrik taşıma, abonelik başlatma ya da kapatma gibi işlemlerle ilgilenirken, dağıtım şirketleri ise elektrik dağıtım hatlarından, ve elektriğin evlerinize ulaşmasındaki teknik kısımdan sorumlu. Bu demek oluyor ki, eğer elektrik kesintisi ya da arızası yaşarsanız, sokak aydınlatmaları ile ilgili şikayetleriniz ve önerileriniz varsa Elektrik Dağıtım Şirketleri ile iletişime geçmelisiniz.

Elektrik dağıtım şirketleri ve perakende satış şirketleri arasındaki farkları daha detaylı öğrenmek ve hangi işlemi hangi şirket ile yapacağınızı anlamak için “Elektrik Dağıtım Şirketi ve Elektrik Tedarik Şirketi Arasındaki Farklar Nelerdir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Dağıtım Şirketlerinin Çağrı Merkezi Telefonu, Planlı Kesinti ve Elektrik Arıza Duyuruları

  • Elektrik kesintisi ile karşılaştığınızda bunun birkaç sebebi olabilir:
  • Sigortanız atmış olabilir. Birden fazla cihazın aynı anda çalışmasından dolayı aşırı yüklenme yaşandığında elektrik sigortaları emniyet amaçlı kapanabilir. Sigorta kutunuzu kontrol edebilirsiniz.
  • Bakım, onarım tamirat sebebiyle planlı olarak gerçekleştirilen bir kesinti olabilir. Bu tarz kesintiler belli bir semti kapsayacak şekilde birkaç saat süreyle yapılır ve genelde mesai saatleri içinde gerçekleşir.
  • Beklenmeyen bir hat arızası sebebiyle kesinti yaşanıyor olabilir. Bu durumda en kısa sürede yetkililer müdahale yaparak kesintiyi gidermek adına çalışırlar. Bölgenizde gerçekleşen kesinti planlı bir kesinti değilse bildirim yapmanız faydalı olacaktır.
  • Binanızdaki elektrik tesisatı ile ilgili küçük çaplı bir arıza yaşanıyor olabilir. Bununla ilgili bina veya site yönetimine ulaşarak bilgi alabilirsiniz.
  • Kesinti sadece eviniz ile sınırlıysa ödenmemiş fatura borcunuzdan dolayı elektrik kesilmiş olabilir.

Planlı kesintileri nereden öğrenebilirim?

Elektrik hatlarındaki rutin bakım ve geliştirme amacı taşıyan işlemleri yapabilmek için elektrik planlı olarak belli bir süreliğine kesilir. Kesintiler semt veya mahallelerde, genelde mesai saatlerinde olacak şekilde belirli saatlerde organize edilerek çalışmalar yapılır.

  • Planlı kesintiler hakkında iki şekilde bilgi alabilirsiniz:
  • Bulunduğunuz ilin bağlı olduğu dağıtım şirketinin internet sitesine girerek planlı kesintilerin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listelerde gün ve saat bilgisiyle birlikte kesintinin hangi mahalleleri kapsayacağı ve ne kadar süreceği belirtilir.
  • 186 numaralı elektrik arıza ve kesinti hattını, veya dağıtım şirketinizin çağrı merkezini arayarak dağıtım şirketi yetkililerine ulaşabilir, kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

Elektrik kesildi, nereyi aramalıyım?

Elektrik kesintisi yaşıyorsanız ve bölgenizde planlı yapılan bir kesinti duyurusu yapılmamışsa sebebini öğrenmek ve olası bir arızaya ile ilgili bildirimde bulunmak için dağıtım şirketinizi aramalısınız.

Dağıtım şirketine telefonla 186 numaralı Elektrik Arıza Çağrı Merkezi‘nden veya dağıtım şirketlerinin kendi çağrı merkezi numaralarından ulaşabilirsiniz.

ankaraelektrikci