Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektrik Panolları Nedir Çeşitleri Nelerdir

Elektrik Panolları Nedir Çeşitleri Nelerdir

Elektrik Panosu

Elektrik panoları, elektrik enerjisinin üretilen noktadan tüketilen noktaya kolay ve güvenli bir şekilde ulaşması için gerekli malzemelerin toplandığı yerdir.

Kullanım amacına göre değişik şekillerde isimlendirilirler. Dağıtım panosu, sayaç panosu, kompanzasyon panosu, şantiye panosu, kumanda panosu gibi adlandırılır.

Farklı boyutlarda ve şekillerde panolar görebilirsiniz hepsinin amacı, aynıdır. Kullanılacak malzemenin bir arada toplanması işini üstlenirler buda güvenliği sağlamaktadır.

Elektrik Panoları Çeşitleri

Elektrik panoları imal edildikleri malzemelere ve kullanım amacına göre çeşitleri vardır.

Yapım Tiplerine Göre

Harici Tipi Pano

Harici Dolap Tipi Pano

Duvar Tipi Pano

Duvar Tipi Pano

Dolap Tipi Pano

Dahili Dolap Tipi Pano

Kullanılan Malzemeye Göre

Saç Panolar : DKP diye adlandırılan 1-2 mm kalınlığında saçlardan yapılır. Harici, dahili, duvar tipi, dolap tipi, sıva altı ve sıva üstü gibi birçok çeşit ve boyutlarda yapılmaktadır.

Yalıtkan Malzemeden Yapılmış Panolar: Sert plastik ,abs, fiber gibi yalıtkan malzeme kullanlarak yapılan panolardır. Genelde sıva altı ve sıva üstü duvar tipi olarak kullanılırlar. Boyutları saç panolardaki gibi büyük değildir.

Kullanım Amacına Göre

Dağıtım Panoları: Dağıtım panoları bina, işyeri, fabrika gibi tüketicilerin elektrik enerjisini dengeli ve güvenli bir şekilde dağıtıması için kullanılır. Bu panolarda genelde şalter,sigorta, ölçü aleti, bara ve sinyal lambası bulunur.

 

ana dağıtım elektrik panoları

Aydınlatma Panoları: Fabrika, atölye gibi yerlerde aydınlatmanın kumandası için kullanılan dağıtım panolarına aydınlatma panosu denir. Genel kullanım yapısı itibari ile dışında aydınlatmayı kumanda edebilmek için pako şalterler kullanılır. Aydınlatma panolarında kaçak akım rölesi, sigorta, zaman saati , fotosel röle gibi malzemeler kullanılır.

Şantiye Panoları: Yeni yapılmakta olan tesisin enerji dağıtımında kullanılan geçici dağıtım panosuna şantiye panosu denir. Şantiye panosunda sayaç, şalter, sigorta, tek ve üç fazlı prizler, sinyal lambaları gibi malzemeler kullanılır.

Kumanda Panoları: Sanayide kullanılan makinelerin kumandalarını sağlamak için kullanılan panolara kumanda panoları denir. Kumanda panolarında kullanılan malzemeler çok geniş bir yelpazededir.

ankaraelektrikci