Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Lojik Sayıcılar

Lojik Sayıcılar

Dalga İletimli Sayıc

Flip floplarla yapılan dalga iletimli sayacın JK flip flopları ile yapımı ve çıkış işaretleri aşağıdaki şekildeki gibidir.

Düşen kenar tetiklemeli JK flip floplarının J ve K girişleri birbirine bağlanıp +Vcc gerilimine bağlanmışlardır. Sayacın saymasını CP (clock pulse) işareti sağlamaktadır. Yukarıdaki dalga iletimli sayaçta 3 adet çıkış vardır. Birinci flip flobun saat darbesi dışarıdan bir osilatörle verilmektedir. Saat darbesinin düşen kenarı ile birlikte A1 çıkış işareti yükselmktedir. A1 çıkışı ikinci flip flop’un CP girişine bağlanmıştır. Osilatörden gelen ikinci saat darbesinin düşen kenarı ile birinci flip lobun çıkış işareti A1 düşmektedir. A1 işaretinin düşmesiyle A1 in bağlı olduğu ikinci flip flop’un çıkış işareti A2 yükselmektedir. Sayacın çalışması bu şekilde devam eder. Yukarıdaki şekilde 3 adet flip flop birbirine bağlanmıştır. Fakat istenilen miktarda flip flop birbirine aynı şekilde bağlanarak istenilen sayıcı yapılabilir. CP saat darbesinin frekansı ayarlanarak sayıcının ne kadar sürede bir sayacağı ayarlabilir.

Senkron Sayıcı

JK flip floplarıyla yapılan 3 bitlik bir senkron sayıcının yapımı ve çıkış işaretleri aşağıdaki gibidir.

Senkorn sayıcı binary sayı sisteminde 0’dan sayabileceği maksimum değere kadar sayar. Yukarıdaki 3 bitlik sayıcının maksimum sayabileceği değer 7 dir. Eğer 7’den fazla saymasını istiyorsak yukarıdaki yapıya aynı şekilde bir JK flip flobu daha ekleyerek sayıcının 4 bitlik olmasını ve 15’e kadar saymasını sağlayabiliriz. Senkron sayıcılarda da CP saat darbesinin frekansını ayarlayarak sayıcının hızını belirleyebiliriz.

ankaraelektrikci

shares