Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Proteus İle 555 Tümdevresinin Simülasyonu

Proteus İle 555 Tümdevresinin Simülasyonu

555 Tümdevresi ile kare dalga üretmeyi 555 Tümdevresi ile Kare Dalga Elde Etmek başlıklı yazıda incelemiştik. Bu yazıda oradaki devrenin proteus ile simülasyonunu yapacağız. Proteus elektronik devrelerin gerçek zamanlı simülasyonunun yapılabildiği gelişmiş kütüphaneleri olan bir simülasyon paketidir. Bizim için gerekli elemanları Proteus programının kütüphanelerinden alıp gerekli bağlantıları yaparak devremizi çalıştıracağız.

Devremiz için gerekli olan elemanlar;

Dirençler;
1×5,6 kΩ
1×11 kΩ
Kondansatörler;
1×0,01 μF
1×0,1 mF
Tümdevre;
NE555
Ve Bir adet Led

Bu elemanları Proteus kütüphanesinden aşağıdaki yolu takip ederek alıyoruz.

Üst menüde bulunan Library butonuna basınca açılan menüden Pick Device/Sembol seçeneğini seçiyoruz. Veya sadece P tuşuna basarak direk elemanları seçeceğimiz menüye gelebiliriz. P tuşuna basınca açılan pencerenin sol üst köşesinde bulunan keywords alanına seçeceğimiz elemanları yazarsak orta bölümde elemanlar görünür ve oradan elemanımızı alabiliriz. Bu yolu takip ederek elemanlarımızı aldıktan sonra elemanlarımız arasındaki kablo bağlantılarını yapıyoruz. Devremiz için ayrıca bir besleme gerilimi ve şasiye ihtiyacımız var bunun için ekranın sol tarafında bulunan işaretli menüde Terminals Mode (Terminals Mode) işaretini tıklıyoruz ve yan taraftaki menüden GROUND elemanını seçip devremize koyuyoruz. Aynı şekilde devremiz için gerekli olan besleme gerilimini de yine sol menüdeki Generator Mode(Generator Mode) işaretini tıklayarak yan taraftaki DC elemanını alarak koyuyoruz ve gerilim değerini 5V olara ayarlıyoruz.

Devre elemanlarını yerleştirip gerekli bağlantılarını yaptığımızda aşağıdaki şekildeki gibi bir devremiz olmuş olması gerekiyor.

Proteus ile 555 Devresi

ankaraelektrikci