Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektronik Yapıştırıcı (Electronic Glue)

Elektronik Yapıştırıcı (Electronic Glue)

Chicago Üniversitesi ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı güneş ışıklarını elektrik enerjisine çeviren güneş petekleri ve ısıyı elektrik enerjisi için kullanan termoelektrik aletlerin dahil olduğu yarıiletken teknolojilerin ilerlemesini hızlandıracak bir “elektronik yapıştırıcı” geliştirdiler.

Yarıiletkenler fiziksel özelliklerinden dolayı bir çok elektronik ve optik araçta tercih edilen malzemeler olmuşlardır. Ticari güneş petekleri, bilgisayar çipleri ve diğer yarıiletken teknolojiler genellikle büyük yarıiletken kristaller kullanır. Fakat bu pahalıdır ve çatılarda kullanılan güneş enerjisi kollektörü gibi geniş yer tutan uygulamalar yapılabilir

Bu uygulamalardan dolayı mühendisler bazen her birinde sadece birkaç yüz atom içeren nanokristal yarıiletkenlerdeki büyük potansiyeli gördüler. Nanokristaller seriüretilebilir ve inkjet yazıcı ve diğer çüzüm odaklı işlemler yoluyla alet üretimi için kullanılır. Fakat bir problem bulunmaktadır: Kristaller elektrik yüklerini yüzey ligandlarından, nanokristalleri geliştiren organik moleküllerin izolasyonundan dolayı verimli olarak diğerlerine aktaramazlar.

Chicago Üniversitesi Dmitri Talapin Laboratuvarında geliştirilen “Elektronik Yapıştırıcı” ligand problemini çözdü. Chicago Üniversitesi termoelektrik uygulamaları temelini Şubat ayında Eviden Technologies için lisansını aldı.

ankaraelektrikci