Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektrik Nedir?

Elektrik Nedir?

Elektrik bir elektriksel gücün akışıdır. Birincil enerji kaynağı olan kömür, doğal gaz, mazot, nükleer güç ve diğer doğal kaynaklar gibi enerji kaynaklarından dönüştürülerek elde edilen ikincil bir enerji kaynağıdır. Elektrik üretiminde kullanılan enerji kaynakları yenilenebilir veya yenilenemezdir, fakat elektriğinkendisi yenilenebilir veya yenelinemez değildir.

Elektrik doğanın temel bir parçasıdır ve enerjinin en çok kullandığımız şeklidir. Bir çok şehir ve kent çarkları döndererek iş gücü elde etmek için kullanılan şelalelerin (birincil mekanik enerji kaynağı) yanına kurulmuştur. Elektrik üretimi başlamadan önce evler gaz lambasıyla aydınlatıyor, yiyecekler buz kutularında soğutuluyor ve odalar odun veya kömür sobalarıyla ısıtılıyordu. Benjamin Franklinin uçurtma ile deneyinden sonra elektriğin ilkeleri anlaşılmaya başlandı. Thomas Edison buluşunu mükemmelleştirip elektrik ampülünü bularak herkesin yaşamının değişmesine yardım etti. 1879 öncesinde doğru akım (DC) açık hava aydınlatması için ark lambalarında kullanıldı. 1980’lerin sonlarında, Nikola Tesla doğru akımdan çok daha uzaklara iletilebilen alternatif akımın üretilmesi, iletilmesi ve kullanımına öncülük etti.Tesla’nın buluşları evimize aydınlatma ışığı ve endüstriyel makinelere güç olarak elektriği kullandırdı.

Günlük yaşamımızdaki büyük önemine rağmen, çoğumuz nadiren elektriksiz hayatın nasıl olacağını düşünürüz. Oysa hava ve su gibi elektriği doğal karşılamaya eğimliyiz. Her gün elektriği evimiz için aydınlatma, ısıtma ve soğutmadan televizyon ve bilgisayarlarımızı çalıştırmaya kadar birçok işimizde kullanıyoruz. Elektrik ısıtma, aydınlatma ve güç uygulamalarında kullanılan enerjinin kontrol edilebilir ve kullanışlı bir şeklidir.

ankaraelektrikci