Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Trafolardan Neden Ses Çıkar?

Trafolardan Neden Ses Çıkar?

Trafolar (transformatörler) günlük hayatta bir çok alanda kullandığımız elektrik makinelerindendir. Bilgisayarlarımızda, cep telefonu şarj cihazlarımızda, çeşitli ev eşyalarında kullanılan küçük tip trafolar olduğu gibi, oturduğumuz mahallede bulunan ve elektrik hattımızı besleyen trafolar da büyük tip trafolardır. Hayatımızın her alanında olan trafoların nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığı hakkında çok fazla bir bilginiz olmayabilir ve ilgilenmiyor da olabilirsiniz. Ama bazen kullandığımız bir adaptörün veya monitörün içinden ince bir şekilde “vın vın” diye bir ses gelirse veya evimizin yakınında bulunan trafondan gelen vınlama sesleri sizi rahatsız ederse belki bunun nedenini merak edebilirsiniz. Eğer bunların hiç biri olmazsa bile en azından eski bir trafonun yanından geçerken duyduğunuz seslerin nedenini öğrenmek de isteyebilirsiniz.

Trafolar (elektrikce transformatörler) enerji dönüşümü yapmayan elektrik makinelerindendir. Yani girişine uyguladığımız elektrik enerjisini çıkışından da elektrik enerjisi olarak alırız. Elektrik enerjisi dönüşümü yapan elektrik makinelerine motorlar örnek verilebilir. Çünkü motorlar elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirirler.

Trafolardan gelen vınlama seslerinin birden çok nedeni olabilir. Bunlar trafo sargılarının izolasyonunun bozulması, demir çekirdeği oluşturan plakaların birbirinden ayrılması ve metallerin piezoelektrik özelliği olarak sıralanabilir.

Bilindiği gibi trafolar demir bir çekirdek etrafına sarılan yalıtımlı iletkenlerden oluşmaktadır. Trafoların uzun süre kullanımıyla veya yanlış kullanımıyla bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de iletkenlerin izolasyonlarının bozulmasıdır. İzolasyonların bozulması ile iletkenler birbirleri ile kısa devre oluşur ve ince titreşim ilebirlikte ses çıkarırlar. İzolasyonların bozulması trafonun çalışması açısından da zararlıdır. Çünkü bozulan izolasyonlu iletkenler birbirleri ile kısa devre olduğunda trafonun sarım sayısı düşecek ve dolayısı ile de trafonun çevirme oranı değişecektir.

Trafoların çekirdekleri ince demir plakalarının bir yüzeylerinin yalıtılarak bir araya getirilmesi ile yapılmaktadır. Plakalar arasındaki izolasyonların bozulması veya plakaların birbirinden hafifçe ayrılması ile yine bu plakalar ince titreşimlere neden olarak vızıltı sesinin çıkmasına neden olurlar.

Büyük güçlü trafolardan çıkan seslerin önemli bir nedeni de piezoelektrik özellikten kaynaklanmaktadır. Piezoelektrik özellik bir malzemenin manyetik alanda kalması ile boyunda meydana gelen çok küçük uzama ve kısalmalardır. Trafoların çekirdekleri manyetik alana maruz kaldığında çekirdeği oluşturan demirlerin boyunda hafif bir şekilde uzamalar ve kısalmalar oluşmaktadır. Bundan dolayı büyük güçlü mahallemizde bulunan trafoların yakınlarına gittiğimizde vınlama sesini duyarız.

Trafolar 50Hz’lik frekansta çalıştıklarından yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı vınlama sesi sürekli aynı periyottadır.

ankaraelektrikci