Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Akım Transformatörü

Akım Transformatörü

Akım transformatörleri yüksek akımları standart değerlere çevirerek ölçü aletleri ve röleler gibi kontrol ekipmanların kullanılmasını sağlayan transformatörlerdir. Akım transformatörleri bir AC tesisatında akımı belirli oranlarda yükseltir veya düşürür. Örneğin 250:5 amper bir akım trafosu alternatif gerilim hattından akan 250 amperlik bir akımı 5 ampere çevirerek ölçmenin kolaylaşmasını sağlar.

Akım transformatörü bir çelik veya nikel alaşımlı bir nüve etrafına sarılmış birincil (primary) ve ikincil (secondary) sargılardan oluşur. Sargılar elektriksel olarak birbirlerinden ve nüveden izole edilmişlerdir. Güç kaynağına bağlanan sargı birincil (primary), çevrim tarafı da ikincil (secondary) sarımdır.

İkincil sargıdan alınan akım hattan geçen akımın ölçülmesi için ampermetreye bağlanır. İkincil sargıdan ölçülen değerler anahtarlama elemanlarına verilerek her hangi bir arıza durumunda akımın belirlenen değerin üzerine çıkması halinde devreyi kesecek kesicilerin veya rölelerin devreye girmesini sağlar.

Akım Transformatörü

Akım trafosuz bir güç sistemi ölçme, izleme, kesici elemanlarının kullanımı gibi güvenlik önlemlerinin kullanılmasını mümkün kılmayacağından, akım trafoları güvenli bir tesisatın vazgeçilmezidirler.

ankaraelektrikci