Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektrik Makinelerinde Sargı Tipleri

Elektrik Makinelerinde Sargı Tipleri

Halka sarımı makinenin bütün kutuplarında uygun seri veya paralel devre şeklinde birbirine bağlanmış halka sarımları içerir. Bir kutup N kutbu iken yan kutup S kutbu olduğu için kutuptaki akımın yönü ters olacaktır. Böylece manyetik devreyi N kutbundan S kutbuna stator ve rotorun demir nüvesinden geçerek tamamlayan manyetik akı oluşur.

Bobin stator veya rotorda makinenin çıkık veya çıkık olmayan kutuplarında sırasıyla sarılır. Bu sargılara DC gerilim uygulandığında, sargılardan geçen akımın genliğiyle orantılı olarak bir alan oluşur. Eğer kutuplar statordaysa, hava boşluğunda durağan bir alan oluşur.

Komütatör Sarım

Komütatör sarım rotorda bulunur. Armatürde açık yuvalar bulunur ve bu yuvalara yerleştirilen iletkenler sürekli bir dizi şeklinde komütatör bölümüne bağlanır.

Çok Fazlı Sarım

Çok fazlı sarımlar dağıtılmış sarımlardır. Birbirinden ayrı iletkenler uygun bir yolla oluklara dağılmış ve her faz için bir tane olmak üzere birkaç ayrı devreye bağlanmıştır. Faz sargısını şekillendiren iletken grup düzenli bir dizi şeklinde ard arda kutup mesafelerinde dağılmıştır. Bu tip sargılar başlıca statorda kullanılır. Üç fazlı bir akımla beslendiğinde hava boşluğunda sabit genlikte fakat sabit bir senkron hızla dönen bir hava boşluğu oluşur.

ankaraelektrikci