Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Korona Nedir?

Korona, bir iletkenin elektrik alan şiddeti veya yüzeysel alan şiddeti kendisini çeviren gazın delinme dayanımını aştığında meydana gelen kısmi boşalmadır. Meydana gelen bu kısmi boşalmalar (korona) geçici veya sürekli nitelikte olabilmektedir. Korona ismi ise delinme sırasında meydana gelen ışımaların güneşi kuşatan koronaya benzerliğinden gelmektedir. 

Normal atmosferik basınç ve sıcaklık altında (76cmHg ve 25 oC) kuru hava 29.8 kV/cm tepe değerde delinmektedir. Bu değer aşıldığı taktirde, elektrik alan içindeki serbest bir elektron hızlanır ve çarpma suretiyle enerji kazanır. Bu işleme iyonizasyon denmektedir. İlk boşalmalar iletken yüzeyinde veya yakın bölgelerde meydana gelirler, alternatif gerilimlerde ise pozitif alternansta boşalmalar iletkene doğru, negatif alternansta ise iletken yüzeyinden zayıf bir alana doğru hareket ederler.

İletkene korona başlangıç gerilimi üzerinden bir gerilim uygulandığında, korona ilk olarak vızıltılı ve rahatsız edici bir ses ile kendini belli eder. Sonrasında iletken etrafında kanallar veya pisküller şeklinde ilerleyen mavimsi bir ışıltı olarak gözle görülmeye başlar. Bu ışıltı serbest elektronlu pozitif azot iyonlarının tekrar birleşmesi ile oluşur. Koronanın son belirtisi ise parazitlere sebep olmasıdır.

Yüksek gerilim hatlarının yakınından geçerken hatlardan gelen korona sesini duymak bazen mümkün olur. Özellikle yağmurlu havalarda havanın delinme dayanımı düşeceğinden yağmurlu havalarda yüksek gerilim hatlarındaki koronadan kaynaklanan sesler daha belirgin olur. Hatta geceleri mavi korona ışıltısı yüksek gerilim hatlarında görülebilir.

ankaraelektrikci