Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektrik Tasarruf Cihazları Gerçekten Tasarruf Ettiriyor mu?

Elektrik Tasarruf Cihazları Gerçekten Tasarruf Ettiriyor mu?

İnternette gezinirken bir çok yerde karşımıza çıkan hatta yazılı ve görsel basında reklam ve haberlerini gördüğümüz elektrik tasarruf cihazları gerçekten elektrik faturamızı iddia edildiği gibi %40’a varan oranda düşürüyor mu? Öncelikle bu cihazlardan alıp da kullanan var mı bilmiyorum ama teknik anlamda bunun nasıl mümkün olmayacağını bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Bilindiği gibi elektrik gerilim birimi Volt, akım birimi Amper, aktif güç birimi Watt, reaktif güç birimi Var, görünür güç birimi VA’dir. Bu konuları sitemizdeki ilgili yazılarda daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Evimizde kullandığımız sayaçlar kullandığımız aktif elektrik enerjisini ölçerler (kWh), yani kullandığımız reaktif enerji hiç bir şekilde ölçülmez ve bize ödetilmez. Oysa tasarruf cihazları bize kullandığımız reaktif enerjiyi yok ederek elektrik faturamızı düşüreceğini vaad etmekteler.

Evlerimizde kullandığımız bulaşık makinası, buz dolabı ve klima gibi motorlu cihazlar bir miktar reaktif enerji kullanırlar. Fakat kullanılan bu reaktif enerji yukarıda bahsedildiği gibi reaktif enerji sayacımız olmadığından faturamıza yansımaz.

Bu konu hakkında National Institute of Standards and Technology tarafından hazırlanan ve enerji tasarrufu cihazlarının nasıl elektrik faturamızı düşürmeyeceğini bilimsel olarak anlatan bir rapor bulunmakta. Bu rapor reaktif güç harcayan bir makinanın çektiği akımın, reaktif güç kompanze edilmesi durumunda bile değişmeyeceğini kanıtlamaktadır.

İnternette biraz araştırma yaptığımızda TEDAŞ’ın bu tip cihazları tavsiye ettiğini haberlerde görüyoruz. Peki madem faturamız düşmüyor neden TEDAŞ bunu tavsiye ediyor derseniz eğer; çünkü bu cihazlar elektrik iletim ve dağıtım hatlarında fazladan yük ve kayıp demek olan reaktif enerjiyi kompanze eder. Evet bu cihazlar her nekadar faturamızı düşürmeseler de reaktif gücü kompanze ettikleri için TEDAŞ’ın dağıtım hatlarındaki reaktif enerjinin miktarını düşürürler ve TEDAŞ’ı reaktif enerjinin zararından kurtarabilirler.

ankaraelektrikci

shares