Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Transformatörlerde Plaka Değerleri

Transformatörlerde Plaka Değerleri

Transformatörlerde bulunun plakalar transformatör için gerekli olan bir çok bilgiyi içerirler. Bu plakalar asla transformatörlerin üzerinden sökülmemeli ve sürekli temiz ve görünür olarak tutulmalıdır. Diğer bilgilerin bulunabilir olmasına rağmen, endüstriyel standartlar seri numarası, sınıfı, kVA değeri, voltaj oranı, sıcaklık yükselmesi gibi değerlerin plaka üzerinde bulunmasını gerekli kılar. Aşağıda transformatör plakalarının üzerinde bulunan bilgiler ve açıklamaları verilmiştir.

Seri Numarası: Seri numarasına üretici ile bilgi veya parça temini için iletişim kurulması gerektiği durumda ihtiyaç duyulur.

Sınıf: Transformatör plakasında bulunan başka bir değer de transformatörün soğutma sistemi yük kapasitesi vs gibi sınıflandırma sistemidir.

kVA Değeri: kVA değeri transformatörün akım taşıma kapasitesidir. kVA değeri farklı soğutma sınıfları için transformatörün üzerinde belirtilmelidir. Üç fazlı transformatörlerde kVA değeri üç fazın toplamıdır.

Gerilim Değeri: Gerilim değeri birincil (primary) ve ikincil (sekondary) sargılar için verilmelidir.

Sıcaklık Yükselmesi: Sıcaklık yükselmesi transformatörün zarar görmeden maruz kalabileceği maksimum sıcaklık yükselmesidir.

Polarite (tek faz): Polarite transformatörün paralel bağlanması veya diğer transformatörlerle beraber çalışması gerektiği durumda önemlidir.

Fazör Diyagram: Fazör diyagram hem birincil hem de ikincil sargılar için belirtilmelidir. Fazör diyagram üç fazın tepe gerilim değerlerine ulaşma sırasını ve birincil ve ikincil sargılar arasındaki açı kaymasını gösterir.

Bağlantı Diyagramı: Bağlantı diyagramı çeşitli sargıların bağlantı düzenini belirtmelidir.

Yüzde Empedans: Yüzde empedans transformatörün resistans ve reaktansının yüzde ifadelerinin vektörel toplamıdır.

Ağırlık: Parçaların ve tüm transformatörün ağırlığı plakada belirtilmelidir. Transformatörü taşırken veya sökülürken gerekli olur.

ankaraelektrikci

shares