Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Hidroelektrik Santrallerinin Doğaya Verdiği Zararlardan Bir Örnek

Hidroelektrik Santrallerinin Doğaya Verdiği Zararlardan Bir Örnek

Hidroelektrik Santrallerin Olumsuz Etkileri başlıklı yazımızda hidroelektrik santrallerin olası zararları konusunda bilgiler vermiştik. Hidroelektrik santraller en temiz enerji kaynaklarından birisidir. Fakat verebileceği zararlar gözönünde bulundurulmalı ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporları özenle hazırlanıp bu rapora uyulmalıdır. Aksi takdirde enerji elde etmek için doğanın dengesini bozmak işten bile değildir.

Karadeniz bölgemiz ülkemizin en çok yağış alan ve dereleri, ırmakları bolca olan kısaca su açısından zengin olan bir bölgemiz. Bu zenginliği enerjiye çevirmek için son yıllarda karadeniz bölgesindeki bir çok nehir üzerinde büyük küçük onlarca hidroelektrik santrali inşaatı başladı.

Yöre halkı kurdukları sivil toplum örgütleriyle doğanın bozulmasına neden olabilecek hidroelektrik santralleri ile hukuk alanında bir mücadeleye girişti. Pek çok hidroelektrik santralinin inşaatı mahkemeler tarafından durdurulmakla beraber bazı santrallerin yapımı tamamlandı ve elektrik üretimine başlandı.

www.senozderesi.com sitesinin haberine göre Ordu’nun Mesudiye İlçesi Topçam Beldesi’nde inşaa edilen Topçam ve Darıca 1 barajlarına yeterli su kaynağı sağlamak için bölgedeki akarsu kaynakları barajlara yönlendirildi ve bir zamanlar şırıl şırıl akan derelerdeki sular çekildi. Dere yatağında artık su yerine sadece çakıl taşları bulunmakta. Derede yaşayan balıklara derenin kenarındaki sulak alanlarda yetişen bitkilere neler olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

ankaraelektrikci