Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Aydınlatma ve Aydınlatmanın Türleri

Aydınlatma ve Aydınlatmanın Türleri

İnsanlar için ışığın öneminin ne derece büyük olduğunu anlatılamaz. Temel gereksinimlerimizden biri olan ışığa yaşamımızın her alanında ihtiyaç duyarız. Çevremizdekileri algılamamızda ışığın önemi çok büyüktür. Işığın kalitesi ne kadar iyiyse algılamamız da o kadar derin olur. Detayları kaliteli bir aydınlatma ile daha iyi farkeder ve algılarız. Dolayısıyla bir mekanın rastgele seçilen bir aydınlatma elemanıyla aydınlatılması ile iyi bir proje ile aydınlatma biliminin temel ilkeleri göz önüne alınarak seçilmiş aydınlatma elemanıyla aydınlatılması arasında dağlar kadar fark vardır.

Aydınlatmanın Türleri

  • Doğal Aydınlatma: Ana kaynağı güneş olan gün ışığının, görsel konfor gereksinmelerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemi olarak tanımlanır.
  • Yapay Aydınlatma: Yapay ışık kaynaklarından üretilen ışığın görsel konfor gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemi olarak tanımlanır.
  • Bütünleşik Aydınlatma: Görsel konfor gereksinimlerini karşılamada gün ışığının yetersiz kaldığı durumlarda takviye edici olarak yapay ışığın kullanıldığı aydınlatma sistemi olarak tanımlanır.

Ayrıca aydınlatma türlerini aydınlatılan mekana göre sınıflandırmak da mümkündür. Böyle bir sınıflandırmada iki çeşit aydınlatma karşımıza çıkar;

  • İç Aydınlatma: Çeşitli yapısal öğelerle dış çevreden ayrılmış, iç mekanların aydınlatma sistemini konu alır.
  • Dış Aydınlatma: Bina dışı çeşitli ölçekteki yapay çevrenin aydınlatma sistemini konu alır.
ankaraelektrikci