Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Akıllı Sokak ve Cadde Aydınlatmaları ile %80 Tasarruf

Akıllı Sokak ve Cadde Aydınlatmaları ile %80 Tasarruf

Endüstriyel gelişimle beraber enerji tüketimi artmakta ve yeni enerji kaynakları arayışına girilmektedir. Yeni arayışlara girilmeden önce aslında mevcut enerjiyi en verimli ve tasarruflu şekilde kullanmaya çalışmak, tasarruf yöntemleri geliştirmek daha önemli. Önemli olan enerjiyi elde etmek değil, enerjiyi verimli olarak kullanmaktır. Enerjinin en verimsiz olarak kullanıldığı alanlardan biri de dış aydınlatmalardır.

Şehirleşmenin artmasıyla sokaklar ve caddeler artmakta, bu alanları aydınlatmak için ekstra aydınlatma sistemleri kurulmaktadır. Bu aydınlatmalar da azımsanmayacak derecede enerji tüketimine neden olmaktadır.

Sabaha kadar 3-5 arabanın geçtiği caddelerin ışıl ışıl aydınlatıldığı yerlere siz de mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

Akıllı Sokak Lambaları

Science Daily’nin haberine göre Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup, akıllı sokak lambaları geliştirmiş ve bunu üniversite kampüsünde test amacıyla kullanmaya başlamışlar. Geliştirilen bu sistem mevcut aydınlatma sistemine göre %80 daha az enerji tüketirken bakım masrafları da mevcut sisteme göre daha az oluyormuş.

Sistem LED’li sokak lambaları, hareket sensörler ve kablosuz haberleşme sisteminden oluşmakta. Sistem eğer sokakta her hangi bir araç, bisiklet veya yaya algılamadıysa lambaları kısıyor sensörler hareket algılayana kadar normal gücün %20’si ile sokaklar aydınlatılıyor. Bu şekilde hem gereksiz enerji harcanması olmuyor hem de sokaklar tamamen karanlık olmuyor.

Bu sistem için ayrıca bir kontrol odası bulunmakta ve sokak lambaları birbirleri ile ve kontrol odasıyla kablosuz ağ yardımıyla haberleşmekte. Bütün lambaların kontrol odasından izlenmesi ile de her hangi bir arızaya hızlıca müdahale edilmekte ve böylece bakım masrafları da minimize edilmekte.

Henüz test aşamasında olan sistemin yaygınlaşması, özellikle ülkemize gelmesi elbette çok vakit alacaktır. Ama enerjinin tasarruflu kullanılması anlamında bu tip çalışmaların önemi kesinlikle gözardı edilemez.

ankaraelektrikci