Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

PLC Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PLC Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İngilizce Programmable Logic Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşan PLC’nin Türkçe anlamı programlanabilir mantıksal kontrol birimidir. Genel olarak küçük endüstriyel bilgisayarlar olarak tanımlanabilen PLC’ler kontrol fonksiyonlarını gerçekleştiren donanım ve yazılımları içerirler. En temel olarak ele alınırsa bir PLC’de iki ana bölüm bulunur: Merkezi işlemci birimi (CPU) ve input/output (giriş/çıkış) arayüz sistemi.

Merkezi işlemci birimi (CPU) PLC’nin işlemlerini yürütür. Input/Output sistemi PLC’nin dış ortamla bağlantısını sağlar. Input’lar genellikle anahtar, sensör ve benzeri araçlardan bilgi alırken, alınan bilgiler CPU’da işlenerek Output’lar yardımıyla kontaktör, röle ve benzeri araçların kumandası sağlanır.

Günümüzde PLC teknolojisi oldukça gelişmiş ve  kullanım alanı çok yaygındır. Sanayide kullanılan makinelerde, üretim tesislerinde çok farklı ve çeşitli PLC uygulamaları görmek mümkündür.

Demir çelik, petrol ve kimya, enerji, makina, üretim, otomotiv, textil, lojistik ve daha bir çok alanda PLC’ler yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Ayrıca PLC’ler, mantıksal kontrol, endüstriyel otomasyon işlemleri, açısal ve doğrusal hareket kontrolü, data işleme, haberleşme ve network uygulamalarında kullanılmaktadırlar.

ankaraelektrikci