Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Hidroelektrik Santraller İsyan Ettiriyor

Hidroelektrik Santraller İsyan Ettiriyor

En temiz elektrik üretim kaynaklarından olan hidroelektrik santrallere (HES) karşı tepkiler devam ediyor. Su kaynaklarının çok olduğu doğu karadeniz bölgesinde özellikle Rize’de bir çok hidroelektrik santrali yapımı devam etmekte. Hidroelektrik santralleri en temiz enerji kaynaklarından biri olmasına rağmen çevresel etki değerlendirme raporları santral yapılacak yörenin koşulları iyice incelenerek ve dikkatle hazırlanmadığı durumda çevre felaketine dönüşebilmekte. Bunu bir örneğini buradaki yazımızda daha önce yayınlamıştık.

Rizenin Çayeli ilçesi senoz vadisinde yöre halkının tepkisi ve çabalarına rağmen yapımı tamamlanan hidroelektrik santralleri şimdilerde üretilen elektriğin iletilmesi için kurulan yüksek gerilim hatlarıyla gündemde. Daha önce hukuki yollarla hidroelektrik santrallerin inşaatına karşı çıkan, Rize ve İstanbul’da çeşitli gösterilerle konuya dikkat çekmeye çalışan yöre halkı yüksek gerilim hatlarının altında kalan arazilerini kaybetme durumundalar.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) daha önce vadi boyunca elektrik iletim hatları için yapılan yüksek gerilim direklerinin konulacağı arazileri arazi sahiplerinin haklarını ödeyerek kamulaştırmıştı. Şimdi ise elektrik iletim hatlarının altında kalan arazilerin de kamulaştırılması gündemde.

TEİAŞ tarafından vatandaşlara “Pazarlığa Çağrı” konusuyla gönderilen mektuplarda yüksek gerilim hatları altında kalan arazilerin kamulaştırılması için Çayeli Muhtarlar Birliğinde vatandaşlarla görüşüleceği bildirilmişti.

Bundan sonrası için senozderesi.com un haberine bakalım;

Yapılan toplantıda yöre halkına arazilerin dönümü için 2 ila 4 bin TL arası bir tutar ödeneceği, bu tutarı beğenmeyenlerin mahkemeye başvurabileceği TEİAŞ yetkilisi tarafından belirtildi. Ayrıca TEİAŞ yetkilisi mahkemeye başvurulması sonucunda bu tutarın daha da azalabileceği imasında bulundu.

Toplantı sırasında Senoz Vadisi’ni Koruma Platformu temsilcilerinden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Görevlisi Harita Mühendisi İsmail Akyıldız, bilimsel verilerle ortaya konulduğu gibi yüksek gerilim hatlarının geçtiği bölgelerde yaşayan insanların kanser, beyin tümürü ve lösemi gibi hastalık riskleri ile karşı karşıya kaldığının bilindiğini söyledi. Akyıldız,“HES projesini yapan firma Senoz Derneği ile yaptığı anlaşmada elektrik nakil hatlarını yeraltında geçireceğini taahhüt etmişti. Ama şimdi görüyoruz ki TEİAŞ yetkileri bizim böyle bir anlaşmadan haberimiz yok diyor. İnsanların kanser riski ile karşı karşıya kaldığı bilimsel raporlarla ortadayken burada biz neyin tartışmasını ve pazarlığını yapıyoruz. Burada söz konusu olan insan canı, canın pazarlığı olur mu? Bu pazarlığa davet belgesi Senoz vadisinin ölüm fermanıdır. Bu vadiyi bize boşaltın gidin demektir. Senoz Vadisinin bu pazarlığa çağrı mektubuna vereceği yanıt nedir biliyor musunuz.? Biz bunu yakarız” diyerek çağrı mektubunu cebinden çıkardığı çakmakla ateşe verdi. TEİAŞ yetkililerin şaşkın bakışları altında mektubu yakan Akyıldız, vatandaşlardan alkışlı destek aldı. Vatandaşlarda daha sonra salonu topluca terk etti.

Görünen o ki hidroelektrik santraller yöre halkını oldukça rahatsız etmiş ve etmeye de devam edecek. Oysa en temiz enerji kaynaklarından biri olan hidroelektrik santrallerin yapımı her şey usulüne göre çevresel etkileri değerlendirilerek minimize edilecek şekilde yapılmaya çalışılsa elbette çok daha güzel olur. Hem develet kazanır, hem de bu santraller yapıldıkları yörenin ekonomisini geliştirerek bu bölgeye kazanç sağlar. Fakat malesef ülkemizdeki rant elde etme hırsı bunların önüne geçmekte.

ankaraelektrikci