Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Asenkron Motorlara Yol Verme Yöntemleri

Asenkron Motorlara Yol Verme Yöntemleri

Elektrik motorlarında yol verme işlemi motorun rotor hızının sıfırdan sürekli çalışma hızına ulaşması için yapılan işlemdir. Burada sürekli çalışma hızından kasıt motora bağlı olan sistemin çalışma hızıdır. Durmakta olan motorun stator sargılarına gerilim uygulandığında endüklenen zıt emk sıfırdır. Çünkü rotor hareketsizdir. İlk anda çekilen akım kısa devre akımıdır ve bu akım çok yüksektir. Bu akımın rotor sargılarında yarattığı kuvvet ile yoll verme momenti üretilir ve rotor bu momentin etkisiyle dönmeye başlar. Zamanla çekilen kısa devre akımı motor dönmeye başladıkça küçülür. Motorun miline bağlı ve motor tarafından sürülmekte olan makinanın veya sistemin karşıt momenti motor  tarafından üretilen momente eşit olunca motor ve motorun sürdüğü bu sistem sabit hızda dönmeye devam eder. Bu işleme yol verme işlemi denir.

Yol verme sırasında çekilen kısa devre akımının büyük olması özellikle büyük motorlarda veya motor gruplarında şebekede geçici gerilim düşümlerinin meydana gelmesine neden olur. Ayrıca bu kısa devre akımları motor sargılarında aşırı ısınmaya yol açar. Çok sık yol verilen makinelerde bu ısınmalar zamanla motor sargılarının izolasyonlarının deformasyonuna neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı motora yol verme sırasında çekilen akımın büyük olmaması ve yol verme işleminin kısa sürede gerçekleşmesi önemlidir.

Asenkron motorlar için kullanılan yol verme yöntemleri motor yapısına göre farklılık göstermektedir.

Makine yapısınagöre yol verme yöntemi belirlenir ve kullanılır. Genellikle kafesli motorlarda kullanılan yöntemler bilezikli motorlarda da kullanılabilirken, bilezikli motorlarda kullanılan yöntemler kafesli motorlarda kullanılamamaktadır.

Yol verme yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Ototransformatör ile yol verme
  • Bileziklere direnç bağlayarak yol verme
  • Yıldız/Üçgen değişimi ile yol verme
  • Derin oluk etkisinden yararlanarak yol verme
  • Kusa direnci kullanarak yol verme
  • Güç elektroniği uygulamaları ile yol verme
  • Rotorda Çift kafes kullanarak yol verme
  • Yardımcı motor kullanarak yol verme
ankaraelektrikci

shares