Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Asenkron Motorlarda Elektriksel Frenleme

Asenkron Motorlarda Elektriksel Frenleme

Her hangi bir uygulamada kullanılan asenkron motorlarda yükü hareket ettirecek momenti oluşturarak sistemin çalışmasını sağlamak gibi bir görevi olduğu gibi aynı zamanda istenildiğinde frenleyerek sistemin durmasını veya yavaşlamasını sağlaması da önemlidir. Frenlemede kullanılan en kaba yöntem mekanik frenlemedir. Mekanik frenlemede motor şebekeden ayrıldıktan sonra balata düzeneği ile sistem yavaşlatılır.

Fakat asenkron motorlarda mekanik frenlemenin yanında elektriksel frenleme de kullanılmaktadır. Elektriksel frenleme temelde 3 farklı yöntemle yapılır.

  1. Generatör (Senkron üstü) frenleme
  2. Ters akımla frenleme
  3. Doğru akımla Frenleme

Generatör Frenleme

Asenkron makineler dışarıdan tahrik edilerek senkron devir sayısının üzerine çıkarıldığında generatör olarak çalışırlar. Böylece milden alınan mekanik enerji şebekeye elektrik enerjisi olarak verilir. Bu durum fren etkisi yapar. Makine şebekeden sadece mıknatıslanması için gerekli olan mıknatıslanma akımını çeker. Motor olarak çalışan asenkron makine, yük tarafından devir hızı senkron devir hızının üzerine çıkarıldığında motor halinden generatör haline geçerek fren etkisi yapar.

Ters Akımla Frenleme

Motoru besleyen fazlardan iki tanesi bir çift yönlü anahtarla yer değiştirilerek bu frenleme yöntemi uygulanır. Bu durumda motorun döner alan yönü değişir, ancak motorun dönüş yönü hemen değişmez. Döner alan yönü ile dönüş yönünün farklı olduğu bu çalışmaya fren işletme denir. Motor bir süre sonra yavaşlayarak durur ve diğer yönde dönmeye başlar. Diğer yönde dönmeye başlamadan önce motor şebekeden ayrılarak motor durdurulur. Bu yöntemle frenlemede motor kalkış anında çektiği akımın 4-5 katı kadar bir akım çeker. Motorun yükünün miktarıyla bu akım da değişir. Fazla akımlar motorun izolasyonuna zarar vereceğinden bu yöntem motorun izolasyon sınıfına göre değerlendirilerek uygulanmalıdır.

Doğru Akımla Frenleme

Kafesli veya bilezikli asenkron motorlarda uygulanan bu yöntemde, motor üç fazlı şebekeden ayrıldıktan sonra stator sartıları düşük değerde bir doğru gerilimle beslenir. Stator sargılarından motorun anma akımını aşmayacak biçimde bir doğru akım geçer. Böylece motorda duran bir manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan hareket eden rotor iletkenlerinde, doğru akım motorunda olduğu gibi gerilim endükler. Endüklenen gerilim rotor iletkenlerinde bir akım akmasına neden olur. Motorun hareket enerjisi ısı enerjisine dönüştürülerek motorun durması sağlanır.

ankaraelektrikci

shares