Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Kuru Tip Trafo Odası İçin Bilinmesi Gerekenler

Kuru Tip Trafo Odası İçin Bilinmesi Gerekenler

Trafoların verimi ve ömrü açısından bulundukları ortam özellikleri son derece önemlidir. Kuru tip trafoların kurulu olduğu ortamlarda, ortamın zemin sağlamlığı, trafonun çevresinin açıklığı ve ortamın havalandırması dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır. Trafonun konulacağı zeminin temeli sağlam olmalı ve zemin trafonun ağırlığından etkilenmeyecek şekilde ve trafoyu taşıyacak sağlamlıkta yapılmış olmalıdır.

Eğer aynı trafo odasına birden çok trafo konulacaksa trafo özelliklerine ve gerilime göre trafoların arasında ve trafo ile duvarlar arasında en az 0,5 metre mesafe olmalıdır.

Trafonun soğuması için odanın havalandırılması çok önemlidir. Kuru tip trafolarda düzgün performans için havalandırma göz ardı edilmemelidir.

En iyi havalandırma için hava girişi trafonun ön tarafının altından girip arka tarafının üstünden çıkacak şekilde ayarlanmalıdır. Trafo odasındaki düzgün havalandırma daha uzun ömürlü ve verimli bir trafo demektir.

Doğal havalandırmanın yetmediği durumda odanın hava çıkış bölümüne (trafonun arka üst kısmı) fan konularak hava sirkülasyonu artırılabilir.

Doğal havalandırma ve fanın yetmediği durumlarda ise klima sistemiyle trafo odası soğutulabilir. Fakat klima kullanılan durumlarda klima havasının direk olarak trafoya verilmemesine dikkat edilmelidir. Aksi durumda hava içerisindeki su buharı trafo üzerinde yoğunlaşarak patlamaya neden olabilir.

Eğer trafonuzun bir koruma kabini varsa bu kabini asla başka bir kabinle değiştirmeyin. Çünkü trafonuzun tasarımı aşamasında kabin trafoyu en iyi şekilde havalandıracak şekilde tasarlanmıştır. Eğer değiştirirseniz değiştireceğiniz kabin aynı havalandırmayı sağlamayabilir.

Trafonuzun üreticisi trafo merkeziniz için en doğru ortam koşullarını size bildirecektir.

ankaraelektrikci