Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Çift Sargılı ve Çift Devirli Asenkron Motorlar

Çift Sargılı ve Çift Devirli Asenkron Motorlar

Asenkron motorlar günlük hayatta ve endüstriyel tesislerde çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle tek sargılı üç fazlı veya tek fazlı asenkron motorlar kullanılırken bazı uygulamalarda çift sargılı ve çift devirli asenkron motorlar kullanılmaktadır.

Üç fazlı çift sargılı motorlarda iki farklı faz sargısı bulunmaktadır.  Aşağıda çift sargılı bir motorun sargı şekilleri görülebilir.

 

Çift sargılı motorlarda yukarıda görüldüğü gibi iki farklı stator sargısı vardır. Bu sargıların yıldız veya üçgen bağlantısı stator içerisinde yapılır ve sargıların diğer uçları klemens kutusuna çıkartılır.

Asenkron motorlarda senkron hız (ns) aşağıdaki eşitliğe bağlıdır.

ns=120xf/p

Bu eşitlikte f besleme geriliminin frekansını, p motor kutup sayısını gösterir.

Eşitliğe göre motorun senkron hızını değiştirmek için ya frekansı değiştirmek ya da kutup sayısını değiştirmek gerekir. Besleme gerilim frekansının sabit iken motor kutup sayısını azalttığımızda motor hızı artar, kutup sayısını artırdığımızda motor hızı azalır.

Çift sargılı motorların farklı kutup sayılı tasarımından dolayı farklı devir sayılarına sahiptir. Sargılardan biri düşük devir diğeri yüksek devir içindir. Yani düşük devir sargılara enerji verildiğinde motor düşük devirde dönerken, yüksek devir sargılarına enerji verildiğinde motor yüksek devirle döner.

Vinç uygulamaları gibi farklı senkron hız istenen uygulamalarda çift sargılı asenkron motorlar kullanılırlar.

ankaraelektrikci