Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Elektrik Motorlarında Yük Çeşitleri

Elektrik Motorlarında Yük Çeşitleri

Endüstriyel tesislerde kullanılan motorlar yaptıkları işe uygun özelliklerde seçilmelidir. Bu nedenle yükün özellikleri belirlenerek motor seçimi yapılır. Ayrıca yükün tork, güç ve hız özelliklerinin belirlenmesi motor sürücüsü seçiminde de önemlidir.

Aşağıda endüstriyel tesislerdeki en yaygın yük tiplerinin Güç, Tork ve Hız grafikleri verilmiştir.

Sabit Tork

Sabit bir yük sürülürken genellikle tork sabittir. Mesela vidalı kompresörler veya konveyörler genellikle sabit tork uygulamalarıdır. Aşağıdaki grafikte de görülebileceği üzere hız arttıkça tork (T) sabit fakat güç (P) artmaktadır.

 

Sabit Güç

Sabit güç isteyen yüklerde genellikle yükün çapı dönme süresince değişir. Güç sabitken tork hızla ters orantılıdır. Yani hız artarken tork düşer. Aşağıdaki grafikte sabit güçlü yüklerde hıza bağlı güç ve tork değişimi gösterilmiştri.

 

Sabit Güç/Tork

Bu yük çeşidi sabit güç ve sabit tork yük çeşitlerinin birleşimidir. Genellikle kağıt endüstrisinde görülen bu yük çeşidinde güç veya tork sabittir. Aşağıda bu yük çeşidinin grafiği görülmektedir.

 

Parabolik Yükler

Parabolik yüklerde tork karesel olarak artarken, güç kübik olarak artar. Aşağıda tork ve güç grafikleri görülen parabolik yükler genellikle fanlar ve santrifüj pompalarının yükleridir.

Yukarıda özellikleri belirtilen yük çeşitleri en çok karşılaşılan yüklerdir. Bu yükler haricinde farklı yük çeşitleri bulunmaktadır. Motor ve sürücü seçiminde önemli olan yükün özelliklerinin iyi belirlenmesi ve bu yüke uygun motorla beraber gerekirse sürücü seçimi yapılmasıdır.

ankaraelektrikci