Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Parafudr Nedir? Neden Kullanılır?

Parafudr Nedir? Neden Kullanılır?

Elektrik tesislerini ani yüksek gerilimlerden korumaya yarayan elektrik ekipmanlara parafudr denir. Parafudrlarda bir yüksek gerilim terminali bir de toprak terminali bulunur. Elektrik hattından gelen yüksek gerilim parafudr tarafından doğrudan toprağa iletilerek elektrik tesisatını korur.

Elektrikli aletler belirli bir voltajda veya voltaj aralığında çalışırlar. Bu cihazlara çalışma voltajlarından daha yüksek bir voltaj geldiğinde cihazlar yanar veya bozulur. Elektrik dağıtım hattına veya elektrik tesisatına her hangi bir şekilde yıldırım düşmesi veya farklı nedenlerden dolayı gerilimin ani yükselmesi sonucu tesisata bağlı cihazlar zarar görürler. Fakat parafudr bağlı tesisatlardaki elektrik cihazlar parafudr tarafından yüksek gerilimin zararlı etkilerinden korunurlar.

Parafudr üzerine gelen yüksek ani gerilimi absorbe etmez. Sadece yüksek gerilimi toprağa ileterek yüksek gerilimin zararlı etkilerinden tesisata bağlı elektrik cihazlarını korur. Aşağıda direk tipi ve pano tipi parafudr resimleri bulunmaktadır.

parafudrcesitleri

Elektrik tesisatındaki voltaj seviyesi farklı nedenlerden dolayı yükselebilir. Voltaj seviyesinin yükselmesi elektrik havai hatlarına yıldırım düşmesine bağlı olabileceği gibi iletim veya dağıtım hatlarında veya şalt tesislerindeki anlık bir probleme bağlı olabilir. Yıldırım düşmesi çok nadir yaşanan bir durum olmasına rağmen zararları büyüktür. Sebebi her ne olursa olsun bütün ani yüksek gerilimlerin elektrikli cihazlara ulaşmasının engellenmesi gerekir. İşte bu nedenle elektrik tesislerinde parafudurlar çok önemli bir yer tutarlar.

ankaraelektrikci