Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Faz Sırası Kontrol Aleti Nedir? Nasıl Çalışır?

Faz Sırası Kontrol Aleti Nedir? Nasıl Çalışır?

Üç fazlı sistemlerde gerilim kaynağının faz sırasındaki değişiklik motorlarda dönüş yönünün değişmesine neden olur. Buna benzer bazı durumlarda faz sırasının bilinmesi gerekebilir. Faz sırasının kontrolü için kullanılan aletlere faz sırası kontrol aleti denir.

Üç fazlı sistemlerde fazlar genellikle R, S ve T harfleriyle gösterilir. Üç fazlı bir asenkron motor şebekeye RST sırasıyla bağlandığında motorun saat yönünde döndüğü görülür. Bağlantılar ters çevrilirse dönüş yönü de değişir.

Faz sırası kontrolü için kullanılan Döner Tip ve Statik Tip olmak üzere iki farklı tipte faz sırası kontrol aleti bulunmaktadır.

Döner Tip Faz Sırası Kontrol Aleti

Döner tip faz sırası kontrol aletinin ana çalışma prensibi asenkron motorların çalışmasına benzer.  İçerisinde bulunan sargılar yıldız bağlıdır ve bağlantıları R, S, T olarak işaretlenmiştir. Bu bağlantılara üç faz enerji kaynağı bağlandığında sargılarda bir döner manyetik alan oluşur ve bu döner manyetik alan bir elektro motor kuvvet oluşturur. Bu kuvvet ile alüminyum disk dönmeye başlar.

Disk saat yönünde dönüyorsa bağlı kaynağın sıralaması RST şeklindedir. Aşağıda döner tip bir faz sırası kontrol aletinin çizimi bulunmaktadır.

Statik Tip Faz Sırası Kontrol Aleti

Statik tip faz sırası kontrol aletinde hareketli bir mekanizma yoktur. Faz sırasının RST olduğu indikatör lambalar aracılığıyla gösterilir. Aşağıda statik tip bir faz sırası kontrol aletinin çizimi görülmektedir.

Yukarıdaki çizimde görüldüğü gibi statik tip faz sırası kontrol aleti iki adet lamba ve bir adet bobinden oluşmaktadır. 1 ve 2 nolu lambalar faz sırasının yönünü gösterir. Alet 3 fazlı bir sisteme bağlandığında eğer 2 nolu lamba 1 nolu lambadan daha parlak yanıyorsa fazlar RST olarak bağlanmıştır. Fakat 1 nolu lamba 2 nolu lambadan daha parlak yanıyorsa o zaman faz sırası RST değil anlamına gelir.

ankaraelektrikci