Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Buchholz Rölesi Yapısı ve Çalışması

Buchholz Rölesi Yapısı ve Çalışması

Elektrik iletim ve dağıtım sistemlerinde enerji dönüşümü yapan transformatörlerde çıkabilecek arızaların büyük arızalara neden olmadan belirlenip önlem alınabilmesi için bazı koruma ekipmanları kullanılmaktadır. Buchholz rölesi bu koruma ekipmanlarından birisidir.

Buchholz Rölesi Nedir?

Genellikle büyük güçlü yağ soğutmalı trafolarda kullanılan buchholz rölesi bir koruma ekipmanıdır. Transformatörün soğutma yağının yapısının bozulması veya transformatör sargılarının izolasyonunun bozulması gibi durumlarda arızanın büyümeden anlaşılmasını sağlayan röleye buchholz rölesi denir?

Transformatör içerisinde meydana gelen izolasyon problemi, nüve sıcaklık problemi izolasyon yağının ısınmasına neden olur. Yağ ısısının artması yağın ince taneciklere ayrılmasına ve böylece gaz oluşmasına neden olur. Oluşan gaz tanecikleri yukarıya çıkarak röle içerisinde toplanır.

Buchholz Rölesinin Yapısı

Buchholz rölesi kapalı bir bölmenin altında iki adet yağ giriş ve çıkış delikleri olan içerisinde mekanik kontakların olduğu ve bu kontakların alarm devresi ve kesici devresine sinyal gönderdiği bir yapıya sahiptir. Aşağıda örnek bir buchholz rölesinin yapısal çizimi görülmektedir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi buchholz rölesinde trafo yağ tankına ve genleşme tankına doğru açılan iki geçiş deliği bulunmaktadır. İçerisinde iki adet kontak ve bu kontakları temas ettirmek için tasarlanmış iki şamandıra bulunmaktadır. Üstteki kontaklar küçük arızaların bildirimi için alarm devresine alttaki kontaklar büyük ve tehlikeli arızalarda trafonun devre dışı bırakılabilmesi için kesici devresine bağlanmıştır.

Buchholz Rölesi Nasıl Çalışır

Trafoda meydana gelecek problemlerde trafo yağı ısınır. Isınma sonucunda gaz kabarcıkları çıkar ve bu gaz kabarcıkları trafo yağ tankından yukarıya doğru çıkarak buchholz rölesine gelir. Buchholz rölesine gelen gaz burada yüzer durumda bulunan şamandıraları hareket ettirerek kontak temasını sağlar. Küçük arızalarda ısınma az olduğundan gaz akışı daha az olacak ve bu akış sadece üstteki alarm devresinin şamandırasını hareket ettirebilecektir. Büyük arızalarda ise ısınma daha fazla olduğundan gaz akışı daha fazla olacak ve bu akış alttaki şamandırayı hareket ettirebilecektir.

ankaraelektrikci

shares