Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

TTR Kablo Tanımı, Özellikleri ve Kullanım Alanları

TTR Kablo Tanımı, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Elektrik enerjisi iletimi ve dağıtımında kullanılan bir çok farklı kablo çeşidi bulunmaktadır. TTR kablolar bu kablo çeşitlerinden birisidir.

TTR kablolar, çok sayıda ince bakır iletkenin bir araya getirilip pvc ile kaplanması yoluyla oluşturulmuş iletkenlerin pvc kılıf ile biraraya getirilmiş ve araları pvc dolgu ile doldurulmuş kablolardır. Aşağıda bir TTR kablonun yapısı görülmektedir.

ttrkablo

Yukarıda 4 damarlı bir TTR kablo gözükmektedir. Her bir damarı kendi içerisinde birden çok iletkenden oluşmaktadır. TTR kablolar içindeki kablo sayısına ve kabloların kesit alanlarına göre sınıflandırılır.

Mesela 2×1.5 TTR kablo içinde iki adet kesit alanı 1,5 mm2 olan kabloyu tanımlamaktadır. TTR kablolar 2, 3, 4 veya 5 damarlı olabilir. Kesit alanları ise 0.50, 0.75, 1, 1.5, 2.5, 4, 6, 10, 16 mm2 olabilir.

TTR kablolar çok damarlı ince iletkenli ve dış kılıfının yapıları nedeniyle esnek kablolardır ve tesisata döşenmesi daha kolaydır.

TTR Kablo Kullanım Alanları

TTR kablolar mekanik zorlanmanın az olduğu, ıslak ve nemli alanlarda kullanılır. Genellikle şantiyelerde, ek tesisat çekilmesi gereken yerlerde, uzatma kablolarında TTR kablolar kullanılır.

TTR kabloların kesit alanı seçiminde beslenecek yükün büyüklüğü ve kablo uzunluğu gözönünde bulundurulmalıdır. Bunun için kabloların akım taşıma kapasitesi kontrol edilmeli ve gerilim düşümü hesabı yapılmalıdır.

ankaraelektrikci