Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Salt Okunur Bellek (ROM) ve Çeşitleri

Salt Okunur Bellek (ROM) ve Çeşitleri

Salt Okunur Bellek ingilizce anlamıyla Read Only Memory (ROM) sadece üzerine bir kez program yazılabilen sadece önemli bilgileri hafızada tutmaya yarayan belleklerdir. Salt okunur belleklerin tek yazılma ve sonrasında sadece okunabilme özelliğinden dolayı cihazların çalışması için gerekli olan programlar, üretici yazılımları (firmware) ROM üzerine kaydedilirler. Salt okunur belleklere kaydedilen bilgiler belleğin enerjisiz kalması durumunda bile silinmezler. ROM’ların bu özelliğinden dolayı, cep telefonları, bilgisayarlar, yazıcılar ve diğer bir çok elektrikli ev aletinde kullanılırlar.

Salt okunur belleklerin yapılarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar Gizli Salt Okunur Bellekler (Mask Read Only Memory), Programlanabilir Salt Okunur Bellekler (Programmable Read Only Memory), Silinebilir ve Programlanabilir Salt Okunur Bellekler (Erasable and Programmable Read Only Memory) ve Elektriksel olarak Silinebilir ve Programlanabilir Bellekler (Electrically Erasable and Programmable Read Only Memory)’dir.

Gizli Salt Okunur Bellek (MROM)

MROM içerisindeki bilgiler veya program sadece belleğin imalatı sırasında belleğe yazılabilir ve üretimden sonra hiç bir şekilde içerisindeki veriler değiştirilemez.

Programlanabilir Salt Okunur Bellek (PROM)

PROM içerisi boş olarak üretilirler ve üretimden sonra programlama cihazlarıyla sadece bir kez programlanabilir. Programlanabilir bellekler bir kez programlandıktan sonra içerisindeki veriler daha sonra değiştirilemezler.

Silinebilir ve Programlanabilir Salt Okunur Bellek (EPROM)

EPROM üretimden sonra programlanabilir ve üzerindeki program tekrar silinebilir. Yani birden çok kez programlanabilme özelliğine sahiptir. EPROM üzerindeki verileri silmek için güçlü UV ışınları kullanılır. UV ışınları belirli bir süre EPROM’a uygulandığında üzerindeki veriler silinir ve tekrar programlanabilir. Fakat bu bellekler sınırsız silinme ve programlanabilme özelliğine sahip değildirler. Sadece bir kaç kez silme ve programlama yapılabilir.

Elektriksel Olarak Silinebilir ve Programlanabilir Bellek (EEPROM)

EEPROM bazı yerlerde E2PROM olarak da ifade edilen bu bellekler elektriksel olarak silinebilir ve tekrar programlanabilir. Bu belleklerde silme işlemi tüm belleği silme olabileceği gibi belleğin bir bölümünü silme olarak da gerçekleşebilir. Bu belleklerin yazma işlemi çok yavaştır ve yazma işlemi uzun sürer.

ankaraelektrikci