Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Üç Fazlı Asenkron Motoru Tek Faz ile Çalıştırmak

Üç Fazlı Asenkron Motoru Tek Faz ile Çalıştırmak

Asenkron motorlar tasarlanırken kullanılacak faz sayısına göre tasarlanırlar. Üç faz kaynağa bağlanacak motor üç fazlı, tek faz kaynağa bağlanacak motor tek fazlı olarak tasarlanır ve üretilir. Fakat bazı durumlarda üç fazlı motorları tek faz ile çalıştırmak gerekebilir.

Mesela elimizdeki tek fazlı motor bozuldu ve yedeğini bulamadıysak, bunun yerine elimizde üç fazlı motor varsa bu motoru tek fazlı çalıştırmamız gerekebilir. Ayrıca üç fazlı motoru çalıştırmak için üç faz besleme bulamadıysak tek faz ile çalıştırmak durumunda kalabiliriz. Bu gibi durumlarda üç fazlı motorları kolaylıkla tek faz kaynak ile çalıştırabilir ve işin aksamasının önüne geçebiliriz.

Üç fazlı motorlarda her faz için ayrı sargılar vardır. Bu sargılar yıldız veya üçgen olarak bağlanarak ihtiyaca uygun çalıştırılır. Tek fazlı motorlarda ise genellikle ana sargı ve yardımcı sargı bulunur. Yardımcı sagıya seri bağlı uygun değerli bir kondansatör bulunur. Bu motorlar işletme kondansatörlü motorlardır. Bazı motorlarda ise yüksek kalkış momenti sağlamak için kalkış kondansatörü de kullanılır. Kalkı kondansatörlü bu motorlarda motor hareket ettikten sonra kalkış kondansatörü devreden çıkar.

Elimizdeki üç fazlı motoru tek faz ile çalıştırmak için ihtiyacımız olan tek şey kondansatör. Asenkron motorlarda ihtiyacımız olan kondansatörü hesaplamak için Tek Fazlı Asenkron Motorlarda Kondansatör Hesabı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhtiyacımız olan kondansatör değerini bulup bu değerdeki kondansatörü edindikten sonra artık üç faz motorumuzu tek faz kaynağa bağlayabiliriz.

Öncelikle statoru üçgen bağlı üç faz motoru tek faza bağlama şemasını inceleyelim.

Üçgen Bağlantı Tek Faz

Yukarıdaki şemada görülebileceği üzere statoru üçgen bağlı üç fazlı motorun iki ucuna tek faz AC kaynaktan faz ve nötr bağlanmıştır. Ayrıca sargılardan birine paralel olarak kondansatör bağlanarak motorun çalışması sağlanmıştır. Motorun dönüş yönünü değiştirmek için yukarıdaki gibi kondansatörün bağlı olduğu sargı değiştirilebilir veya faz ve nötr ucu yer değiştirilebilir.

Aşağıdaki şemada da statoru yıldız bağlı üç fazlı motorun tek faza bağlanması görülmektedir.

Yıldız Bağlı Tek Faz

Yıldız bağlı motorda da yine üçgen bağlı motorda olduğu gibi bir kondansatör bağlanmıştır. Motorun dönüş yönünü değiştirmek için faz – nötr bağlantıları değiştirilebileceği gibi kondansatörün bağlandığı sargılar değiştirilerek de motorun dönüş yönü değiştirilebilir.

ankaraelektrikci