Ankara Elektrikçi

Bizden Fiyat alamadan asla elektrik tamirat tadilat işlerinizi yaptımayın 0 544 604 2502

Sigortalar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Sigortalar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Sigortalar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Birçok topraklama hattı iyi nitelikte değildir, hatta Türkiye deki bazı binalarda hiç yoktur bile. Bu durumda kaçak olsa dahi hattın iç direnci yüksek olduğu için sigorta atmaz.

Şimdi gelelim doğru bildiğimiz yanlışa;

Bu sigortalar anlattığımız durumlarda çalışan cihazlar. Ancak toplumun büyük bir çoğunluğu sigortanın insan hayatını koruduğunu – koruyabildiğini düşünür. Oysa siz sigortaların üzerine baktığınızda 10 amper 16 amper gibi değerler görürsünüz. Bunlar sigorta akım değerleridir örneğin 16 amperlik bir sigorta 16 amper aşıldığında atacaktır.

► İlginizi Çekebilir : Kompakt Şalterler ve Özellikleri ,

Sigortalar ev içi tesisatınızı korumakla yükümlüdür sizi değil!

Şimdi bir senaryo yazalım küçük kızınız prize bir metal soktu ve çarpılmaya başladı. Kızınızın üzerinden geçen akım 16 amperi aştığında sigorta atacaktır. Halbuki küçük kızınızın hayati tehlikesi 0,03 amperde başlar 0,3 amper aşıldığında durum ciddileşir ve 0,5 amper civarı ise sizin için büyük bir acının yaşandığı andır. Siz bu büyük acıyı yaşarken sigortanız kılını dahi kıpırdatmaz çünkü daha 16 ampere çok vardır. Onun gözünde kızınız ise devreye alınmış bir ampulden farksızdır. Haberlerde banyoda çarpılan insanlar duyarsınız. (Çünkü çamaşır makinası, fön makinası gibi tehlikeli olabilecek cihazlar genelde banyoda bulunmaktadır.) Sigorta bu insanları kurtarmak için fayda sağlamaz, çünkü onun görevi belli amperden sonra başlamaktadır. Özetle;

►Sigortalar ev içi tesisatınızı korumakla yükümlüdür sizi değil!

ankaraelektrikci

shares